بهاره رهنمافرهنگ و هنر

معرفی فیلم توفیق اجباری

خلاصه داستان توفیق اجباری

رضا گلزار که ستاره محبوب جوان ها در سینماست، به تازگی با درخواست همسرش سیمین و به رغم علاقه ای که هنوز میان آنها وجود دارد، از هم جدا شده اند. برادر سیمین، عطا که دوست رضاست و کلیدهای متعدد خانه را دارد، همچنان رابطه اش را حفظ کرده و رفت و آمد می کند و در عین حال برای سیمین خبر می برد. دوستان سیمین هم به نوعی درگیر ماجرایند. لیدا که یک وکیل ضد مرد است، در پی تنبیه هر چه بیشتر رضا و ادامه جدایی ست و مهریه سیمین و دو دانگی که از خانه سهیم است، بهانه خوبی برای لیدا است تا سیمین را تحریک و تشویق به انتقام از رضا کند. دوستش بیتا که شیفته گلزار است، همه کار می کنند تا به او نزدیک شود اما با بی اعتنایی او روبرو می شود. دوست دیگرشان فرنگیس بیشتر دل در گرو عطا دارد و حواسش به اوست. همزمان با این ماجراها، دختر جوانی که نام او هم سیمین است و از بستگان همسایه پیر طبقه بالایی ست از فرنگ سر می رسد. موقعی که روز قبل، زن و شوهر پیر طبقه بالا برای شرکت در مراسم ختمی رفته اند و مهمان نیامده خود را به گلزار سپرده اند، رفتار سیمین دوم به فراخور کشوری که در آنجا زندگی کرده، صمیمانه تر از حد انتظار و عرف است. سیمین اول خبردار می شود و به بهانه های مکرر وارد خانه می شود و اعلام موجودیت می کند. سرانجام پس از آنکه سیمین دوم به حساسیت ماجرا پی می برد، در پی حادثه ای اتفاقی برای سیمین اول، به صورت پنهانی با او همکاری می کند تا زندگی مشترکشان سربگیرد. با طرح و اجرای دروغین حاملگی سیمین اول، گلزار که عاشق بچه است متحول می شود اما چند قدم مانده به شروع دوباره، به گونه ای تصادفی متوجه دروغ بودن ماجرا شده و عصبانی و دل شکسته، عازم مکان خلوتی در شمال می شود. با یادآوری فرنگیس، سیمین اول نیز به همان جا می رود و تصادفی حرف های گلزار را با کودک فال فروش می شنود، که چقدر همسرش را دوست دارد. آنها سرانجام آشتی می کنند و در راه بازگشت، نشانه ای دیده می شود که این بار گویا واقعاً فرزندی در راه دارد.

نکاتی درباره فیلم توفیق اجباری

توفیق اجباری” فیلمی است که به تمام معنا در رده ی فیلمهای تجاری جای می گیرد. استفاده از ستاره های سینما و تلویزیون، استفاده از سبک و سیاق سطحی و ساده سریالهای تلویزیونی، انتخاب سوژه ای جنجال بر انگیز (زندگی خصوصی یک سوپر استار) همه و همه دست به دست هم داده تا این فیلم را به یک فیلم سراسر گیشه ای و عامه پسند بدل کند. حتی سکانس آغازین فیلم که ” گلزار” را در لباس یک روحانی نشان می دهد تلاش همه جانبه ای است تا به اصطلاح تماشاگران را میخکوب کند. (هر چند با اجرای بد و نیز بازی بسیار بد گلزار علنا به یکی از بدترین سکانس های فیلم بدل شده است.) کارگردان از بازیگرانش توقع چندانی ندارد، “باران کوثری” که ایفاگر نقشی معمولی در حد و اندازه فیلمهای قبلی اش است (البته به استثناء خون بازی) ،”گلزار”معمولی جلوی دوربین ظاهر می شود ، “رضا عطاران”نیز جز تکرار نقش های پیشین خود در سریای های تلویزیونی کار دیگری نباید انجام دهد. این مسئله در مورد “بهاره رهنما”، “احمد پور مخبر” و … نیز صادق است. بیشتر موقعیت های کمیک فیلم از تقابل شخصیتی چون “عطاران” در برابر “گلزار” شکل می گیرد که البته در این زمینه هوش کارگردان در انتخاب چنین چیدمانی در خور ستایش است. اما صرف نظر از این مورد بسیاری از موقعیت های کمیک فیلم بسیار سطحی و سردستی شکل می گیرد، کافی است صحنه ی پیاز پوست کندن “سیم سیم” و یا فالگوش ایستادن “سیمین” را به یاد آوریم. فیلمنامه که البته نداشتن آن برای بسیاری از کارگردانان افتخار و هنر نمایی شده است، پر از ایرادات اساسی است. حضور شخصیتی چون “مامی” و همسرش در طبقه ی بالای منزل “گلزار” با توجه به تمام مزاحمت ها و مشکلاتی که یک سوپراستار می تواند داشته باشد غیرمنطقی می نماید، این نکته زمانی اهمیت بیشتری می یابد که حضور این اشخاص نقطه عطف داستان یعنی ورود “سیم سیم” به زندگی “گلزار” را رقم می زند. در چنین فیلمنامه ای است که گره گشایی فیلم با یک گوش ایستادن پشت درخت شکل می گیرد صلا دلیلی که برای تقاضای طلاق “سیمین”مطرح می شود بی پایه و غیر منطقی مینماید. دختری که با کسی که سوپراستارش می خوانند ازدواج می کند مطمئنا از محبوب بودن شوهر خود نزد بسیاری از دختران و نیز مشغله های کاریش آگاه است پس واقعا عنوان کردن چنین مسائل بدیهی ای برای جدایی و یا گله مندی موجه نمی نماید. البته می توان چشم روی هم گذاشت ،هیچ یک از این مسائل را ندید و به چند دقیقه خندیدن اکتفا نمود، کاری که گویا بسیاری از مردم ما امروزه در پیش گرفته اند.

بازیگران فیلم توفیق اجباری

محمدرضا گلزار باران کوثری رضا عطاران نیوشا ضیغمی لیدا عباسی مجید یاسر نعیمه نظام دوست احمد پورمخبر بهاره رهنما گیتی معینی محمد حاج حسینی علی محمدی پروین میکده مژگان مظفری طنین دانشور

دیگر عوامل توفیق اجباری

سیدکمال طباطبایی موسیقی؛ کارن همایون فر محمدرضا سکوت کاوه ایمانی

مشخصات فیلم توفیق اجباری

ژانر :کمدی

زبان : فارسی


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا