بیست ایران / دانلود آهنگ فیلم خبر اس ام اس تفریحی،دانلود رایگان،سایت تفریحی،سرگرمی،اس ام اس،اخبار اقتصادی،اخبار سینما،هنری،دانلود موزیک،دانلود آهنگ،دانلود کتاب،عکس خفن،عکس بازیگران

۱۸ اکتشاف علمی که تصادفی باعث تغییر در دنیا شده است

۱۸ اکتشاف علمی که تصادفی باعث تغییر در دنیا شده است

دسته بندی : سایت تفریحی تاریخ : دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

پژوهشاتی که در محیط های آزمایشگاهی صورت می گیرند به نتایج قابل پیش بینی پزوهشگر می رسند اما در برخی از مواقع این آزمایشات نتایج و اختراعات دیگری را در اختیار انسان قرار می دهند که می تواند تأثیرگذار باشد.

18 اکتشاف علمی

در طول تاریخ، پژوهشگران به اختراعاتی دست زده اند که شاید قصد ارائه این محصول را نداشته اند و با وجود اینکه در اختراعات خود نتایج پیش بینی شده را بدست نیاورده اند از نتایج جدید بهره می گیرند. در ادامه این مطلب مواردی از اکتشافات تصادفی بشر را که تاکنون در زمینه های مختلفی کاربرد داشته اند را مطالعه می کنید.

18 اکتشاف علمی

۱- دستگاه مایکروویو:

مخترع این دستگاه پرسی اسپنر است که در شرکت رایتون، پروژه های مهندسی مختلفی را مدیریت کرده است او در ابتدا با انجام دادن تصادفی آزمایش بر روی لوله خلأ، متوجه ذوب شدن شکلاتی که در جیبش قرار داشت شد و به دنبال آن این آزمایش را بر روی مواد غذایی مختلف دیگر نیز انجام داد. او در سال ۱۹۴۶ اولین مایکروویو را اختراع کرد.

18 اکتشاف علمی

۲- ماده کوئینین:

کوئیتین ماده ای است که دارای ترکیباتی ضد مالاریایی است و در پوست درخت یافت می شود و با مخلوط این ماده در آب می توان فواید درمانی را از آن به دست آورد. در گذشته مردی با بیماری آندی در مسیر جنگل گم می شود و از شدت تشنگی از آب موجود در درخت گنه گنه استفاده می کند که با وجود تلخی موجب بهبود بیماری او می شود.

18 اکتشاف علمی

۳- اشعه کاربردی ایکس:

ویلهلم رونتگن این کشف را در سال ۱۸۹۵ انجام داده است او با استفاده از یک لامپ اشعه کاتدی در فضای تاریک اتاق متوجه درخشش نور بر روی یک صفحه شد و با قرار دادن دست خود بر روی صفحه استخوان های خود را مشاهده کرد. استفاده از این اختراع در علم پزشکی بسیار کاربرد دارد و امروز به مضرات این اختراع نیز پی برده اند.

18 اکتشاف علمی

۴- رادیواکتیو:

هنری بکورل به دنبال کشف اشعه ایکس از طریق مواد درخشان بود او قصد داشت تا برای انجام این تحقیقات از نمک های اورانیوم استفاده کند و تحقیقات خود را در یک روز ابری آغاز کرد او به این نتیجه دست یافت که نمک اورانیوم اشعه رادیواکتیو را از خود ساطع می کند.

18 اکتشاف علمی

۵- چسب velcro:

جورج دی مسترال بعد از یک روز کوهنوردی، متوجه چسبندگی خارهای کوچک به لباس خود شد و با استفاده از این موضوع به دنبال اختراعی با این روش بود که نتیجه آزمایشات او تولید چسب هایی بود که به صورت چفت و بست در کفش ها و لباس های مختلف استفاده می شود.

18 اکتشاف علمی

۶- sweet n low:

این ساختار شیرین کننده به طور مصنوعی است و ۴۰۰ برابر بیشتر از شکر دارای میزان شیرین کنندگی است فاهلبرگ در ابتدا این آزمایشات را برای تحلیل قطرانی ذغال سنگ انجام داد و در هنگام خوردن غذا ناگهان متوجه طعم شیرین مواد غذایی شد که به دلیل دستان آغشته به قطران ذغال سنگ بود. او با استفاده از این قابلیت یک ترکیب شیرین کننده را تولید کرد.

18 اکتشاف علمی

۷- دستگاه پیس میکر یا سازنده ضربان قلب:

ویلسون گریتباخ با ساخت دستگاهی برای ثبت ضربان قلب، متوجه مدارهای الکتریکی شد که همزمان با ضربان قلب ایجاد می شد و می تواند موجب گردش خون در قلب انسان شود.

18 اکتشاف علمی

۸- LCD:

هافمن با انجام تحقیقات بر روی ماده شیمیایی لیزرژیک اسید به دنبال اکتشافات دارویی از این ماده بوده است او در طول تحقیقات خود روزی با چشیدن این مواد شیمیایی دچار حالت های سرگیجه، ضعف و بی قراری شد او در این حالت بیان کرد که از انرژی زیادی برخوردار بوده است و دچار حالت خیال پردازی می شود. او با پیگیری این تحقیقات اکتشافات دارویی مختلفی را انجام داد.

18 اکتشاف علمی

۹- ساخت خمیر بازی:

خمیر بازی یک کشف تصادفی است که توسط برادران مک ویکر برای بدست آوردن ماده تمیز کننده کاغذ دیواری، این تحقیقات انجام شده است که در این تحقیقات با این خمیرها قابلیت پاک کنندگی ذغال های دودی بر روی دیوار را داشته اند که در گذشته به عنوان سوخت خانگی قابل استفاده بوده است.

با روی کار آمدن کاغذ دیواری ها این خمیر دیگر کاربردی نداشتند و با مشاوره یکی از مربیان مهد به عنوان یک وسیله بازی برای کودکان در نظر گرفته شدند.

18 اکتشاف علمی

۱۰- پنی سیلین:

یکی از اساتید باکتری شناسی الکساندر فلمینگ، با بررسی کپک های موجود بر روی مواد و عدم رشد میکروب در اطراف کپک ها به ساخت پنی سیلین درمانی دست زد که در علم پزشکی پر کاربرد بوده است.

18 اکتشاف علمی

۱۱- ویاگرا:

ویاگرا در آینده به عنوان دارویی برای رفع اختلالات جنسی مورد استفاده قرار گرفت این دارو در ابتدا به منظور درمان مشکلات قلبی مورد آزمایش قرار گرفت. پفایزر بعد از انجام آزمایشات بر روی این دارو متوجه شد که دیاگرام در مردان موجب افزایش قوای جنسی خواهد شد.

18 اکتشاف علمی

۱۲- انسولین:

در تحقیقاتی که دو پزشک بر روی پانکراس سگ انجام دادند با بیرون آوردن این عضو از بدن سگ بعد از چند متوجه جمع شدن مگس در اطراف سگ شدند با انجام آزمایشات به این نتیجه رسیدند که نبود عضو پانکراس موجب تولید قند خون و ابتلا به دیابت شده است. به دنبال آن این دو پژوهشگر با استفاده از پانکراس که به عنوان یک تنظیم کننده قند خون در بدن عمل می کند انسولین را اختراع کردند.

18 اکتشاف علمی

۱۳- لاستیک ولکانیزه:

اختنراع لاستیک ولکانیزه که در مقابل سرما و گرمای شدید مقاوم است توسط چارلز گودیر صورت گرفته است او مقداری از ماده پاک کننده نیتریک را بر روی سطح لاستیک ریخت و بعد از آن متوجه تغییراتی در لاستیک شد که آن را مقاوم و منعطف تر کرده بود.

18 اکتشاف علمی

۱۴- کورن فلکس:

جان کیلوگ پزشک یک آسایشگاه بود که قصد داشت تا برنامه غذایی مناسبی را برای بیماران آسایشگاه ارائه دهد او با جوشاندن گندم و تهیه خمیر از آن متوجه بدست آمدن ماده ای چیپسی از گندم شد.

18 اکتشاف علمی

۱۵- ظرف تفلون:

انجام تحقیقات بر روی پلانکت ها و بررسی درباره سردکننده ها به ایجاد اختراع جدید منجر شد در طی این آزمایشات ایجاد پودرهای سفید که در برابر گرما مقاوم هستند مشاهده شد که در نهایت به تولید ظرف های مخصوص پخت و پز ختم شد.

18 اکتشاف علمی

۱۶- چسب قطره ای:

این اختراع در حال بررسی بر روی تولید مگسک های پلاستیکی و اسلحه به وجود آمد این ماده از اکریل ها تولید می شود و دارای چسبندگی بالایی است که مقاوم در برابر ضربه خواهد بود.

18 اکتشاف علمی

۱۷- محافظ شیشه خودرو:

این اختراع به طور تصادفی در حین افتادن یک فلاسک از دست یک دانشمند مورد پژوهش قرار گرفت او در این بررسی متوجه شکستگی فلاسک و عدم ریزش شیشه ها شد و از این قابلیت در محافظت از شیشه های جلوی خودرو استفاده کرد.

18 اکتشاف علمی

۱۸- وازلین:

در برسی هایی موجود در یک چاه نفتی کارگران متوجه وجود ماده ای موم مانند که دارای چسبندگی است شدند کارگران از این ماده برای درمان سوختگی های موضعی خود استفاده می کردند و در ادامه این ماده به اختراع وازلین منجر شد.

The post ۱۸ اکتشاف علمی که تصادفی باعث تغییر در دنیا شده است appeared first on آرگا.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.