بیست ایران / دانلود آهنگ فیلم خبر اس ام اس تفریحی،دانلود رایگان،سایت تفریحی،سرگرمی،اس ام اس،اخبار اقتصادی،اخبار سینما،هنری،دانلود موزیک،دانلود آهنگ،دانلود کتاب،عکس خفن،عکس بازیگران

ایران ۶۰ هزار رأس اسب دارد

ایران ۶۰ هزار رأس اسب دارد

دسته بندی : سایت تفریحی تاریخ : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

2018 04 26 20 54 16 862397 aysam.ir  - ایران ۶۰ هزار رأس اسب دارد

قائم مقام معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی گفت: بالغ بر ۶۰ هزار رأس اسب در سطح کشور سرشماری شده است.

به گزارش آیسام و به نقل از ایسنا، محمدرضا ملاصالحی در دومین همایش ملی صنعت اسب که در سالن همایش‌های بین‌المللی الغدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از وظایف کلی در مرکز اصلاح نژاد در معاونت امور دام جهادکشاورزی در بخش سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در تحقق و تدوین برای پروژه‌های مرتبط با اصلاح نژاد برای گونه‌های مختلف دامی است، گفت: در ذیل این وظایف حفظ و حراست از منابع ژنتیکی، بهبود سیستم‌های مدیریتی و راهبری فعالیت‌های هویت بخشی که پایه فعالیت‌های اصلاح نژادی است و واردات مواد ژنی و صدور مجوز های لازم است.

وی با اشاره به اینکه یک سری از الزامات قانونی در راستای حفظ منابع و حفاظت از منابع دامی و مواد ژنتیکی یک سری وظایف را برای جهاد کشاورزی مشخص شده است، گفت: از این موارد می‌توان به ثبت داخلی و بین المللی گونه‌های دامی است که در این زمینه دو مرکز اصلاح نژاد و موسسه تحقیقات علوم دامی فعالیت دارند.

معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: از جمله سیاست‌های کلان وزارت جهادکشاورزی می‌توان به ثابت نگه داشتن کل جمعیت دام سنگین کشور که اکنون بالغ بر ۸.۵ میلیون راس است و کاهش جمعیت دام سبک به کمتر از ۵۰ میلیون راس در سال ۱۴۰۴، کاهش وابستگی گوسفند و بز و بهبود کمی و کیفی صفات اقتصادی دام اعم از شیر و گوشت و افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تمام شده محصولات و بهبود نظارت تجارت خارجی در جهت حمایت اصولی از تولید داخلی و توسعه پرورش و افزایش سهم گاوهای دو منظوره، گاو میش و نر، هویت‌دار کردن کل جمعیت دامی کشور و ایجاد و ترویج زنجیره‌های تولید به منظور تولید اقتصادی و پایدار اشاره کرد.

ملاصالحی با اشاره به سیاست‌های کلان وزارت جهادکشاورزی در حوزه اسب، افزود: از جمله این سیاست‌ها می‌توان به تدوین طرح جامع اسب کشور با همکاری سازمان دامپزشکی، فدراسیون سوارکاری و انجمن‌های مرتبط، شناسایی و تفکیک پایه‌های ژنتیکی نژادهای اسب کشور، شناسایی و ثبت هویت اسب به منظور تشکیل کتاب از طریق تشکل‌های تخصصی و سازماندهی مراکز نگهداری پرورش اسب و حمایت از تشکل‌های انجمن نژادی اسب و سازماندهی واردات و صادرات اسب اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اجرای ماده ۱۰ قانون نظام جامع دامپروری توافقی با سازمان دامپزشکی صورت گرفت مقرر شد ظرف شش ماه تمام اسب‌های موجود در باشگاه‌ها دارای هویت شوند، گفت: خوشبختانه روند واردات کشور یک روند کاهشی بوده است به طوری که در سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۸۰۹ راس واردات و در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۳۰۸ و این رقم برای سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب به ۲۵۶ و ۱۳۲ مورد کاهش یافته است.

این مسئول خاطرنشان کرد: اکنون بالغ بر ۶۰ هزار رأس اسب در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد بالغ بر ۲۰ هزار رأس اسب در حوزه‌های ورزش، پرش و زیبایی سرشماری شده است.

در ادامه این همایش، نماینده مردم زنجان و طارم در خانه ملت نیز با اشاره به اینکه قرن حاضر قرن ارتباطات است، گفت: تشکیل وزارت گردشگری یکی از بحث‌هایی است که اکنون پیش روی مجلس است.

علی وقف‌چی خاطرنشان کرد: ایران به نوعی کشور ثروتمند فقیر است به این معنا که ما ثروت‌های نهفته زیادی داریم که از هیچ یک آن طور که باید بهره نمی‌بریم، به طوری که صنعت اسب در کشور آمریکا به تنهایی توانسته است ۵۰ درصد بودجه دولت را تامین کند.

وی با اشاره به اینکه برای اداره کشور با هزینه‌های سنگین موجود به یک بسیج همگانی نیاز است، گفت: آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ درصد صیفی‌جات و سبزیجات پیش از ورود به بازار از بین می‌روند. همچنین دورریز مواد غذایی خانواده‌ها از مبلغ یارانه دریافتی خانواده‌ها بیشتر است و این نیازمند یک تصمیم‌گیری جدی در این حوزه است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با یک بحران آب روبه‌رو هستیم، افزود: خلاءهای موجود در جامعه همه به نوعی به مجلس برمی‌گردد اینکه در بحث تدوین قانون از ذی‌نفعان واقعی که در واقع بخش‌های خصوصی هستند، استفاده نمی‌شود.

صنعت اسب ایران تا پایان ماه مارس ۲۰۱۹ به صنعت جهانی ملحق می‌شود

صفرعلی ماکنعلی – معاون سازمان دامپزشکی – نیز با اشاره به اینکه امید است بتوانیم جایگاه از دست رفته صنعت اسب ایران را به دست آوریم، گفت: مکانیسمی در دنیا وجود دارد که همه کشورها مجبور هستند این مکانیسم را طی کنند تا بتوانند وارد فعل و انفعالات بین‌المللی در بخش صنعت اسب شوند که این فرآیند، فرآیندی است تحت عنوان الحاق یک کشور به کشورهایی که بستر لازم را از نظر تخصصی فراهم کرده‌اند که شامل تجارت اسب و برگزاری مسابقات مختلف اسب و بحث‌های فرهنگی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همه کشورها برای اینکه بتوانند وارد این مجموعه بین‌المللی شوند باید ۹ مرحله متوالی را طی کنند و بدون طی کردن این ۹ مرحله هیچ کشوری حق ورود به بازی‌های بین‌المللی را ندارد. اولین مرحله این است که از کانال دیپلماتیک آن کشور باید تقاضای رسمی برای اتحادیه اروپا فرستاده شود که در سازمان دامپزشکی کشور در سال ۱۳۸۸ این کار انجام شد و همراه این تقاضا، باید اطلاعات خاصی در مورد صنعت اسب آن کشور فرستاده شود که در آن زمان بر اساس آمار موجود یک میلیون و ۷۲۱ هزار تک‌سمی در ایران ثبت شده بود و بعد از بررسی مجدد روی عدد ۲۹۰ هزار برنامه‌ریزی کردیم.

معاون سازمان دامپزشکی با اشاره به سایر مراحل ۹ گانه، اظهار کرد: متاسفانه جزو کشورهایی هستیم که برنامه دقیق و حساب شده‌ای در این زمینه نداشته و اسب جزو اولویت‌های ما نبود.

وی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های موجود در پیش روی صنعت اسب، برنامه کنترل ملی بیماری مشمشه بود، گفت: در این زمینه با آلمانی‌ها وارد مذاکره شدیم و با آن‌ها در سه محور به توافق رسیدیم که این سه محور شامل کمک به تربیت نیروی تخصصی، در اختیار قرار دادن مواد تشخیصی تست ابتلا به مشمشه و اعطای تاییدیه بین‌المللی به آزمایشگاه ما بود.

این مسئول با بیان اینکه امید است تا پایان مارس ۲۰۱۹ صنعت اسب ایران به صنعت جهانی ملحق شود، گفت: بنا بر این داریم که مشکل صنعت اسب را برای همیشه حل کنیم و با توجه به اینکه مرحله ۸ و ۹ برنامه اتحادیه اروپا رخ نداده و از سال ۱۳۸۵ متوقف شده و امید است تا سال ۲۰۱۹ این مشکل را برطرف کنیم.

در ادامه این همایش، نماینده انجمن علوم دامی ایران با اشاره به اینکه پنج گروه نژاد اسبی ایران همگی در طی سده‌ها و هزاره‌ها در طبیعت تولید و تکثیر ‌شده‌اند، گفت: طبیعت همواره اسب‌های ضعیف را حذف می‌کند و اسب‌های قوی را نگه می‌دارد.

بابک شکی افزود: باید توجه داشت که صنعت اسب را نمی‌توان با اسب‌های پرورش یافته در محیط بسته و اصطبل‌ها توسعه داد و پرورش اسب در طبیعت همواره باعث ماندگاری نسل‌های برتر اسب بوده است.

این مسئول افزود: تولید اصطبلی اسب نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه ندارد و انتخاب سیستم مناسب پرورش اسب می‌تواند کمک‌رسان صنعت اسب باشد.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی آیسام

(۰)

لینک به منبع : ایران ۶۰ هزار رأس اسب دارد

مطالب مرتبط بیشتر:

  1. استقرار و راه‌اندازی بالن اینترنت پرسرعت در سرپل‌ذهاب
  2. جزئیات رشد صادرات گاز ایران به عراق از دی‌ماه
  3. ایجاد اشتغال پایدار برای فارغ‌التحصیلان
  4. چین به دنبال حذف دلار در معاملات نفتی
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 3
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.